Ana Sayfa / Politika / Elitaş: Ticarette küsme darılma olmaz
Mustafa-Elitas

Elitaş: Ticarette küsme darılma olmaz

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, ticarette küsme ve darılmanın olmayacağını, ticaretin kendi kuralları içerisinde devam edeceğini belirterek, “Rusya’nın yaş meyve tüketiminde en büyük tedarikçisi biziz. Rus yetkililer Türk ihracatçılarına ceza vermek niyetiyle yaptıkları eylemlerle kendi halkını cezalandırdığının farkında olmalı” dedi.

Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin önemli boyutta olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Rus uçağını angajman kuralları çerçevesinde düşürmesiyle ilgili dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunun desteğini aldığını dile getiren Elitaş, “Rus yetkililere, kendi haksızlığını haklı duruma geçirmek için, şiddetli söylemlerle, rahatsız edici ifadelerle bu rahatsızlığı üst boyutlara çıkarmamalarını tavsiye ve temenni ediyorum. Bizler ticaret erbabıyız. Ticarette küsme, darılma olmaz. Ticaret kendi kuralları içerisinde devam eder. Rusya’nın yaş meyve tüketiminde en büyük tedarikçisi biziz. Rus yetkililer Türk ihracatçılarına bir ceza vermek niyetiyle yaptıkları eylemlerle kendi halkını cezalandırdığının farkında olmalı” diye konuştu.

Elitaş, Türk ihracatçısının üretim yapısını değiştirerek pahada ağır malların üretimini yapacak şekilde yol haritasını çizmesi gerektiğine işaret ederek, dünya ekonomisindeki daralmaya bakıldığında Türkiye’nin 2015 yılını başarılı bir şekilde kapattığını söyledi.

Yeni kararlaştırdıkları eylem planı çerçevesinde artık teşvik sistemine Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak ürünlerin üretimini aldıklarını dile getiren Elitaş, bundan sonra nitelikli yatırımlara teşvik vereceklerini, dünyadaki nitelikli yatırımların Türkiye’ye gelmesi için çaba sarf edeceklerini ifade etti.

Yıllarca ihracatçı birliklerinde görev aldığını anımsatan Elitaş, ihracatçıların sorunlarını bildiğini, ekonomiyle ilgili olan bütün fertlerin önündeki engelleri kaldırmanın kendi görevleri olduğunu söyledi.

Bakan Mustafa Elitaş, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına da değinerek, “Fed döviz kararını nihayet açıkladı. İki yıldır sürekli spekülasyon yapılıyor, piyasalar olumsuz etkileniyordu. Döviz fiyatlarında kırılgan dalga boyunu biraz daha aşağı düşürdü. 2016 yılında dalga boyu biraz daha azalıp net bir şekilde önümüzü görecek hale geldiği takdirde geleceğe yönelik kararlarımız ayağı yere basar şekilde, endişeye mahal bırakmayacak şekilde iyi bir noktaya gidecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Elitaş, Türkiye’nin 2015 yılı ihracat hedefini yakalayacağını da sözlerine ekledi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir