Ana Sayfa / Tarım / Soğutma bedeli kesintisi süt üreticisini etkilemeyecek

Soğutma bedeli kesintisi süt üreticisini etkilemeyecek

Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, soğutma bedeli kesintisinin süt üreticisini etkilemeyeceğini bildirdi.

Özkurnaz, Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Trakya dışındaki bölgelerde sütün fiyatının düşük olduğunu söyledi.

Sütün litresinin 1,15 lira olduğunu belirten Özkurnaz, “Bu fiyata yüzde 8 soğutma bedeli ekliyoruz. Soğutma bedelinden 3 kuruşluk bir rakam kesilecektir ancak bu kesinti üreticiyi etkilemeyecektir” diye konuştu.

Ulusal Süt Konseyi’nce 29 Aralık Salı günü Ankara’da bir toplantı düzenleneceğini aktaran Özkurnaz, şunları kaydetti:

“Bu toplantının sonunda süt fiyatı dahil her şey netleşecektir. Bizim konuya ilişkin yazdığımız yazıda da herhangi bir sıkıntı yoktur. Süt üreticilerinin mağduriyeti olmamıştır ve olmayacaktır. Yüzde 8 alınan soğutma bedelimizden yapılacak kesintiyi kendi öz kaynağımızdan harcamış gibi olacağız. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. Ulusal Süt Konseyi bize bu konuda Trakya bölgesi olarak inisiyatif verdi. Burada yaptığımız bir sıkıntıyı atlatmak adına hem sanayiciyi rahatlatacağız hem de süt satışlarımızın sürdürülebilirliğini artırmak adına böyle bir işlem içerisindeyiz.”

Mehmet Özkurnaz, Türkiye’de yılda ortalama 18 milyon ton süt üretildiğini vurgulayarak, hem sanayici hem de üreticinin yararına çalışmalar yapmaya gayret gösterdiklerini anlattı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir