Ana Sayfa / Dünya / Almanya’da İş Dünyası Güven Endeksi aralıkta azaldı
Almanya-Merkez-bankasi

Almanya’da İş Dünyası Güven Endeksi aralıkta azaldı

Almanya’da Ifo İş Dünyası Güven Endeksi, kasımda beklentilerin altında kalarak 108,7 puana geriledi. Endeks, kasım ayında 109 puan düzeyindeydi.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), aralık ayı İş Anketi sonuçlarına ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora ilişkin açıklamada, Almanya’da sanayi ve ticarete ilişkin aralık ayı İş Dünyası Güven Endeksi’nin aylık bazda 109 puandan 108,7 puana gerilediği belirtildi.

Piyasa beklentisini karşılayamayan endeksin, 109 puanda kalması öngörülüyordu.

Açıklamada, Alman ekonomisindeki güçlü güvenin bu ay biraz zayıfladığı, mevcut iş durum değerlendirmelerinin gerilediği ve gelecekteki iş gelişmeleri hakkındaki iyimserliğin ise değişmediği belirtildi.

İmalat iş ortamı endeksinin artmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, “İmalatçıların iş beklentileri belirgin şekilde düzeldi. Üreticiler ise üretim planlarını yukarı yönlü revize etti” ifadesi kullanıldı.

-“Toptan iş iklimi soğudu”

Açıklamada, toptan ve perakende satış iş iklimine ilişkin ise şunlar kaydedildi:

“Toptan iş iklimi belirgin şekilde soğudu. Hem mevcut iş durumu hem de iş görünümüne ilişkin değerlendirmeler kötüleşti. Perakende sektöründe de endeks düştü. Perakendeciler, mevcut iş durumuyla alakalı kasım ayına kıyasla daha az memnun ancak gelecekteki iş beklentileri geçen ayki keskin düşüşün ardından biraz düzeldi”

Açıklamada, inşaat iş ortamı endeksinin kasım ayında rekor seviyeye ulaşmasının ardından bir miktar gerilediği, bunun öncelikli olarak daha az iyimser iş beklentilerinden kaynaklandığı da ifade edildi.

Öte yandan, Almanya’da kasımda 113,4 puan olan Ifo Cari Durum Endeksi aralıkta 112,8 puana gerilerken Ifo Beklentiler Endeksi ise 104,7 puanda kalarak değişmedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir