Ana Sayfa / Şirketler / Renault-Nissan COP21’e elektrikli araç filosu tedarik etti
Renault

Renault-Nissan COP21’e elektrikli araç filosu tedarik etti

Renault-Nissan İttifakı’nın elektrik motorlu araçları, Paris İklim Konferansı (COP21) sırasında, kullanımda sıfır karbondioksit salımı ile ve hiç petrol kullanmadan en az 175 bin kilometre yol katetti.

Renault tarafından yapılan açıklamaya göre, 30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasına gerçekleşen Paris İklim Konferansı’nın resmi otomobil sponsoru olan Renault-Nissan İttifakı elektrik motorlu araç filosu, uluslararası bir konferans için tahsis edilen dünyanın en büyük elektrik motorlu araç filosu oldu.

İki hafta süren Paris İklim Konferansı’nda 8 bin VIP delege, basın ve müzakereci taşıyan 200 elektrik motorlu araçtan oluşan filo, yaklaşık 182 varil petrol tasarrufu sağladı ve 18 ton karbondioksit salımını engelledi.

Renault ZOE, Nissan LEAF ve 7 kişilik Nissan-NV200’den oluşan filodaki elektrik motorlu araçlar 3 bin 800’den fazla sefer yaptı ve konferans delegelerini oteller ile Paris’in kuzeyinde bulunan Bourget Konferans Merkezi arasında taşıdı. Renault ve Nissan çalışanları sürücü ve elektrik motorlu araç elçileri olarak gönüllü oldu.

COP21, BM’nin ilk kez bir iklim zirvesinde binek aracı olarak yüzde yüz elektrikli filo kullandığı etkinlik oldu. COP21, ayrıca, elektrikli araçların ve şarj altyapılarının artırılmasını hedefleyen bir anlaşma olan, Elektro-Mobilite ve İklim Değişikliği için Paris Deklarasyonu ve Eylem Çağrısı ile sonuçlandı. Renault-Nissan İttifakı, otomotiv sektörünü, COP21’in iklim değişikliğinin etkilerini azaltma sözüne uygun hale getirmek için eylem planını imzaladı.

– Kamu kullanımına sunulan hızlı şarj istasyonları

Verilen bilgiye göre, Renault Nissan İttifakı, araçların şarj edilmesi için stratejik mekanlardaki 90 adet hızlı ve standart şarj istasyonundan oluşan bir ağ kurdu. Bu istasyonlara Fransız elektrik şirketi EDF tarafından sağlanan düşük karbon elektrik sağlandı. Artık salımlar, BM karbon dengeleme programı kapsamında telafi edildi.

Kurulan 27 hızlı veya yarı hızlı şarj istasyonlarından 13 adedi kamu hizmetinden kullanılmak üzere kaldırılmadı. Bunların arasında, Charles de Gaulle Havalimanı’nda bulunan 2 hızlı şarj istasyonu, Paris’i çevreleyen otobandaki 2 ve Orly Havalimanı’ndaki 1 şarj istasyonu da bulunuyor. Hızlı şarj istasyonları, bir elektrik motorlu aracı, yaklaşık 30 dakikada yüzde 0’dan yüzde 80 kapasiteye çıkarmak üzere şarj edebiliyor.

Renault-Nissan İttifakı sıfır salımlı araçların küresel lideri ve günümüzde yoldaki elektrik motorlu araçların yarısını oluşturuyor. Renault ve Nissan, İttifak’ın ilk elektrik motorlu aracı Nissan LEAF’in 2010 sonlarında satışa çıkmasından bu yana 280 bin’den fazla satış gerçekleştirdi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir