Ana Sayfa / Şirketler / “Akbank İhracat Akademisi” sertifika programları tamamlandı
Akbank-1

“Akbank İhracat Akademisi” sertifika programları tamamlandı

Akbank KOBİ Bankacılığı’nın, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU ile düzenlediği “Akbank İhracat Akademisi” sertifika programları tamamlandı.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre banka, Türkiye ihracatını desteklemek amacıyla yürüttüğü çok yönlü çalışmalara devam ediyor.

Yaklaşık bir yıl önce “Yürüyelim Arkadaşlar” sloganıyla başlattığı ihracat seferberliği kapsamındaki çalışmalarını sürdüren banka, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU ile Akbank İhracat Akademisi’ni hayata geçirmişti.

KOBİ’lerin ihracat konusundaki bilgi ve becerilerini artırarak sürdürülebilir büyümelerine destek olmak amacıyla Bursa, Konya, İzmir ve İstanbul’da düzenlenen Akbank İhracat Akademisi sertifika programları tamamlandı.

Program kapsamında katılımcılara ihracat için hedef pazarlar belirlenmesi, rekabetçi olabilmek için uygun segmentlerin bulunup odaklanılması, bu pazarlardaki alıcıların tespit ve analiz edilmesi, pazarlama ve pazar araştırması yapılması ile ihracat için planlama ve iş modellerinin oluşturulması konularında bilgi aktarıldı.

Ayrıca dış pazarlarda sosyal, kültürel, politik ve hukuki konularda bilgi sahibi olunmasından, ihracat için devlet desteklerinden yararlanılabilmesine kadar farklı boyutlarda yol gösterildi.

Eğitim, ihracat projelerinde çalışan, her biri konusunda uzman, ulusal ve uluslararası şirketlerde üst düzey yönetim ve danışmanlık tecrübesine sahip Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU danışmaları tarafından verildi.

Her biri üç gün süren programlardan ihracat potansiyelini artırmak isteyen firma sahibi/ortakları ve üst düzey yöneticiler yararlandı.

Katılımcılara program sonunda Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU tarafından sertifikaları takdim edildi. Ayrıca dileyen KOBİ’lere özel, indirimli olarak “Kurumsal Rehberlik Süreci” sunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, ihracatın gelecek dönemde Türkiye büyümesinin dinamosu olacağını belirtti.

Oğuz, aile şirketi olan KOBİ’lerin rekabet gücünü artırma ve sağlıklı büyümelerini sağlama, sürdürülebilirlik ve kurumsallaşma çalışmalarına destek için Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni hayata geçirdiklerini anımsattı.

Şimdi de Akbank İhracat Akademisi ile onlara önemli bir pencere daha açtıklarını dile getiren Oğuz, KOBİ’lerin sadece iç pazarla kısıtlı kalmaması, dünyaya açılması gerektiğini vurguladı.

Oğuz, “Oysa çeşitli nedenlerle ya ihracata yönelmekte zorlanıyor ya da girdikleri ihracat aktivitelerinde beklenen başarıyı elde edemiyorlar” ifadelerini kullandı.

Bunun, ihracat pazarlaması konusunda bilgi eksikliği, dış pazarlara açılırken bir plan ve strateji yapılmaması ile gerekli kaynakların bulunamamasından kaynaklandığına işaret eden Oğuz, şunları kaydetti:

“Bu gerçeklerden hareketle onların doğru adımlarla ilerlemelerine yardımcı olmak için Akbank İhracat Akademisi’ni oluşturduk. Program sayesinde müşterilerimiz ‘İhracat stratejimi nasıl oluşturacağım? Kim, neden benden alsın? Dünya çapında gelişmeler, trendler nelerdir? Kültürel farklılıkları nasıl aşacağım? Önümüzdeki dönem ihracatımızı etkileyebilecek ekonomik beklentiler nelerdir? Hangi devlet destekleri/teşviklerinden yararlanabilirim?’ gibi birçok sorunun yanıtını buldular. Katılımcıların program hakkındaki görüşleri bizi çok mutlu etti. Örneğin, ‘Şirket olarak olaylara karşı bakış açımızı değiştirdiniz’, ‘Bazen verilen bir örnek, anlatım teknikleri saatlerce anlatılabilecek bir dersin özeti oldu’ gibi yorumlar hem bizi gururlandırdı hem de daha çok firmaya ulaşım konusunda cesaretlendirdi.”

Açıklamada, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU Direktörü Cüneyt Evirgen’in, şu görüşlerine de yer verildi:

“KOBİ’lerin ülke ekonomisinin gelişimine çok önemli katkıları olduğu son derece aşikar. EDU olarak Akbank iş birliğinde hayata geçirdiğimiz Akbank İhracat Akademisi ile KOBİ’lerin dış ticaret faaliyetlerinde de aynı pozitif etkiyi sağlamasına ve artırmasına yardımcı olmayı hedeflemiştik. Bu program ile Türkiye’nin esas gücünü ortaya koyabilecek, atılım yapmak isteyen, farklı sektörlerden farklı gruplara dokunabildik. Bizim bu konuda yapabileceğimiz yön göstermek, rehber olmak, bilgileri güncellemek, eksik bilgileri tamamlamak ve tecrübeleri yansıtmaktır. Dünyadaki örneklerinden bilgi ve deneyim olarak hiçbir eksiği olmayan KOBİ’lerimize biz de EDU olarak destek olmaya devam edeceğiz.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir