Ana Sayfa / Politika / Baydar: Edebiyat mezunları için ekstra kontenjan verilmeli
CHP

Baydar: Edebiyat mezunları için ekstra kontenjan verilmeli

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, öğretmen atamalarında geçen eylül ayında bin 77 kontenjan verilen Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarına, 2016 Şubat ayında bin 923 kontenjan daha verilmesi gerektiğini söyledi.  

Baydar, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olan, ancak ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarına değindi.

AK Parti iktidarının eğitim politikalarını eleştirerek, Milli Eğitim Bakanlığının vizyonsuz olduğunu savunan Baydar, ataması yapılmayan öğretmenlerin bu durumdan mağdur olduğunu belirtti.

Atamaya açılan branşlar arasında eşitsizlikler yaşandığını da ifade eden Baydar, eğitim tarihinde görülen en yüksek öğretmenlik yığılmasının Türk Dili ve Edebiyatı branşında yaşandığını dile getirdi. Türk Dili ve Edebiyatı dersinin bütün kademelerde ortak tek lise branş dersi olması nedeniyle büyük önem taşıdığını vurgulayan Baydar, atanamamanın genç öğretmenler üzerindeki ekonomik ve sosyal etkilerine dikkati çekti.

Baydar, şunları ifade etti:

“Çürümüş eğitim politikalarına son verilerek, bir an evvel acil önlemler alınmalıdır. Başta Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarına olmak üzere atanamayan tüm branşlara kendi alanlarıyla ilgili iş imkanları sağlanmalıdır. Atanamayan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin mağduriyetinin giderilmesi için devlet arşivi, kütüphaneler, halk merkezleri, TRT, Osmanlı Türkçesi çeviri çalışmaları, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Kültür Bakanlığı gibi kurumlarda göstermelik sayıda olmayan ciddi alımlar yapılmalıdır. Bu alanlarda, hiçbir uzmanlığı ve gerekli formasyon eğitimi olmayan yandaş kadroların yerini, atanamayan mezunların alması elzem bir öneme sahiptir. Öğretmenlerimizin kısa vadeli talebi olan bu döneme ilişkin olarak, en azından, 2015 Eylül atamasında bin 77 kontenjan verilmiş olan Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarına, bu sayının 3 bine tamamlanması adına 2016 Şubat ayında bin 923 kontenjan daha verilmelidir.”

Baydar ile toplantıya katılan ataması yapılmayan Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları da söz alarak, yaşadıkları sıkıntıları aktardılar ve bir an önce göreve başlayabilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir