Ana Sayfa / Politika / DSP’de görev değişimi

DSP’de görev değişimi

DSP’de pazar günü yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa seçilen Önder Aksakal, görevi önceki Genel Başkan Masum Türker’den devraldı.

Parti genel merkezi önünde Türker ve parti yönetimi tarafından karşılanan Aksakal, daha sonra başkanlık katına geçti.

Aksakal, burada yaptığı konuşmada, kongrenin Türkiye’ye yakışır olgunlukta geçtiğini ifade ederek verilen görevin kendisi için bir onur olduğunu belirtti.

Önder Aksakal, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bu yana uluslararası bütün kesimlerin gözünün olduğu bir jeolojik bölgede yer alıyor. Bizim bundan bir sıkıntımız yok. Başka güçler, başka ülkeler bizim topraklarımız üzerinde hayaller kurabilirler. Bunların bu hayallerini engelleyecek değiliz ancak Ecevit’ten aldığımız, Atatürk’ten aldığımız ilham ve güçle onların kötü hayallerinin gerçekleşmemesi yönünde inanç ve kararlılıkla mücadele edeceğimiz konusunda 75 milyona buradan güvence veriyorum. Bunun liderliğini DSP üstlenmiştir.

Öncelikli çalışmamız, toplumun sosyo ekonomik yapısının hangi noktada olduğunu onlara anlatmak, bu evin hepimizin olduğunu, Türkiye’nin hepimizin olduğunu onlara anlatmak olacak. Hangi etnik kimlikten ve inançtan olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda kan dökerek sınırları çizmiş bu halkın, Türkiye ahalisinin insanca yaşam koşullarını oluşturma irademizi onlarla paylaşacağız. Ben Bülent Ecevit’in emanetini iktidara taşımak üzere Genel Başkan oldum.”

– “Her zaman destekçisiyim”

DSP eski Genel Başkanı Masum Türker ise yeni genel başkanın DSP’nin bayrağını devralarak Türkiye’de demokratik solun iktidarı için yürüyeceğini, Aksakal’ın, öğrenciliğinden beri demokratik solun içinde olduğunu bildirdi.

Türker, şunları ifade etti:

“Öğrenciyken mücadele etmiş, 5 yıla yakın bir süre tutuklu kalmış, 1998 yılına kadar siyasi yasaklı olmuş, 1987 yılında referandumla kalkan yasaklar bizim genel başkanımızın sorumlu olduğu maddeleri bile içermemiş, onun yasağı 1998 yılına kadar devam etmiş. Yasağının kalkması ile birlikte partimizde milletvekili adayı, ardından iki farklı dönemde il başkanlığı yapmıştır. Son 11 yıldır ise Parti Meclisi üyesi, ardından sivil toplum örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, son 3,5 yılda da örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Kendi siyasi çizgisini, bireysel ideolojisini kolektif olarak demokratik solda görmüş ve yasağın kalktığı günden bu yana demokratik solda bizlerle birlikte mücadele etmiş, bugün de bizim bayrağımızı devralıyor.”

Konuşmasında başarıyı sadece genel başkandan beklemenin haksızlık olduğuna işaret eden Türker, tavandan tabana herkesin genel başkanın yanında yer alınması gerektiğini belirtti. Türker, kendi adına Aksakal’a, ihtiyacı olan desteği vereceğini dile getirdi.

Türker Aksakal’a çiçek, Aksakal da Türker’e plaket takdim etti.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir