Ana Sayfa / Enerji / Fas’ta yenilenebilir enerji yatırımı

Fas’ta yenilenebilir enerji yatırımı

Fas’ta “Nur Atlas Projesi” kapsamında, güneş enerjisi ile çalışacak 8 adet güç istasyonu kurulumu ile ilgili ihale sürecinin başlayacağı bildirildi.

Yenilenebilir enerji projesinden sorumlu Fas Elektrik ve Su İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Nur Atlas Projesi kapsamında, 2016 Ocak ayında güneş enerjisi ile çalışacak 8 adet güç istasyonu kurulumu için ihale sürecininin başlayacağı belirtildi.

Fotovoltaik (Solar elektrik) teknolojisi ile kurulacak güç istasyonlarının, kapasiteleri 10 ile 30 megawat arasında değişen güç istasyonlarından toplam 200 MW güç elde edilmesi bekleniyor.

Fas’ta şu an faaliyet gösteren Nur Tafilet Projesi ile 75 megawat ile 100 megawat arasında değişen 4 güç istasyonundan yenilenebilir enerji elde ediliyor. 2017 yılında tamamlanması beklenen Nur Atlas Projesi Fas’ın en büyük yenilenebilir enerji üretim merkezi olacak.

Fas 2018 yılına kadar hayata geçireceği yenilenebilir enerji projeleri kapsamında 400 megawat güneş enerjisi üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Fas, enerji alanında yaptığı yatırımlar ile 2020 yılı itibariyle enerji ihtiyacının yüzde 42’sini yenilenebilir enerji ile karşılamayı amaçlıyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir