Ana Sayfa / Gündem / Rekabet Kurulunda sözlü savunma
rekabet-kurumu

Rekabet Kurulunda sözlü savunma

Rekabet Kurulunda, haklarında soruşturma yürütülen ve demiryolu nakliye aracılığı hizmetleri pazarında faaliyet gösteren 9 şirketin sözlü savunması alındı.

Rekabet Kurulu Başkanı Ömer Torlak başkanlığındaki toplantıya, Schenker & Co AG, Schenker AE, Schenker Arkas Nakliyat ve Ticaret AŞ, Fertrans AG, Kühne-Nagel International AG & Co, Kühne-Nagel AE, Rail Cargo Logistics-Austria GmbH, Raab-Oedenburg-Ebenfurter Eisenbahn AG ve Express Interfracht Hellas AE temsilcisi ve avukatları katıldı.

Soruşturma heyeti, söz konusu şirketlerin Batı Avrupa’dan Güneydoğu Avrupa’ya olan güzergahlarda müşterileri paylaşmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanunu ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldığını anımsattı.

Heyet, yapılan inceleme ve tespitler ışığında Balkan Treni ve Soptrain işbirliği kapsamında uygulanan müşteri paylaşımı anlaşmalarının Türkiye piyasalarına etkisine ilişkin bilgi ve bulguya rastlanmadığı, bu nedenle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilemeyeceği sonucuna ulaşıldığını bildirdi.

Schenker & Co AG, Schenker AE, Fertrans AG, Schenker Arkas Nakliyat ve Ticaret AŞ adına konuşan avukat Gönenç Gürkaynak, soruşturma heyetinin ayrıntılı analizlerini ve ulaştığı sonuçları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Şirketin soruşturma konusu eylemlerinin kanun kapsamında ihlal teşkil etmediğini ve idari para cezası tesis edilmesini gerektirecek herhangi bir unsur bulunmadığını savunan Gürkaynak, şirketin pişmanlık başvurusunu ise hukuki güvenlik nedeniyle yaptığını ifade etti.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını en geç 30 Aralık’a kadar verecek. Kararın bu tarihten önce alınması durumunda ilgili karara ilişkin bilgilendirme kurumun internet sitesinde yayımlanacak.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir