Ana Sayfa / Sivil Toplum / MÜSİAD: Reform hareketi için gereken desteği vereceğiz

MÜSİAD: Reform hareketi için gereken desteği vereceğiz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı’nın bekledikleri reform hareketinin ilk adımları olduğunu belirterek, “Planın hayata geçirilmesi konusunda her türlü sorumluluğu almaya hazırız” ifadesini kullandı.

Erdal, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı’nı değerlendirdi.

Eylem Planı’nın bekledikleri reform hareketinin ilk adımları olduğunu belirten Erdal, planın hayata geçirilmesi konusunda her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını ifade etti. İş mahkemelerinin üzerindeki iş yükü ve yargı sürecinin uzunluğuna dikkati çeken Erdal, gerçekleştirilecek reformun tacir ve sanayiciler için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Erdal, işçi ve işveren arasında yaşanan uyuşmazlıklarda, yargı sürecinin uzunluğundan üyelerinin de şikayet ettiğine değinen konunun Eylem Planı’na alınmasının işverenler açısından sevindirici olduğunu kaydetti. Arabuluculuğun zorunlu hale getirilmesinin ve uygulamanın hayata geçmesinin çözüm arayışlarında kolaylaştırıcı olacağına ve iş mahkemelerinin yükünü azaltacağına inandığının altını çizen Erdal, şunları kaydetti:

“Planda yer alan vergi beyannamelerinin sayısının azaltılması ve vergi kanunlarındaki güncellemeyi kapsayan eylemler, iş hayatını kolaylaştıracak. Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileriyle üyelerimizden aldığımız geri dönüşlerle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bu konuları sunmuştuk. Eylem Planı’nda bu başlıklara yer verilmiş olması sevindirici. Eylem Planı kapsamında sivil toplum kanunun çıkarılması sivil toplumun güçlendirilmesi açısından gerekli. Kanun ile sivil toplum kuruluşları belirli bir düzen içerisinde daha aktif faaliyetlerde bulunacak, yapılacak düzenlemede kamu ve sivil toplum kuruluşları işbirliğine verilecek önemle etkili yönetim anlayışına geçiş mümkün olacak.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir