Ana Sayfa / Politika / Bilgen: Anayasa ile ilgili tüm çağrıları değerli buluyoruz

Bilgen: Anayasa ile ilgili tüm çağrıları değerli buluyoruz

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, yeni anayasa konusunda her türlü çağrıyı dikkate değer bulduklarını belirterek, “Burada, doğrudan bir sayısal, aritmetiksel parlamento prosedürünün tamamlanması değil katılım ve iknanın gerçekleşmesini önemsiyoruz” dedi. 

Bilgen, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun siyasi partilere yaptığı yeni anayasa çağrısına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Anayasanın içeriğinin demokratik olması kadar yapım yönteminin de katılımcı, uzlaşmacı ve ikna esasına dayalı olması gerektiğini ifade eden Bilgen, bu durumun anayasanın meşruiyeti açısından önemini vurguladı.

“Toplumun bütün kesimlerinin yanı sıra siyasetin de mümkün olduğu kadar, birlikte yaşanacak ülkenin hukukunu beraber yapma konusunda uzlaşması son derece yararlı olacak” görüşünü dile getiren Bilgen, anayasa yapım yönteminin, yeniden tartışılması ve ortak bir yöntem bulunması gerektiğini ifade etti.

– “Siyaset kurumunun topluma yeni bir anayasa borcu var”

“Anayasa yapımı konusundaki her türlü çağrıyı dikkate değer buluyoruz ve önemsiyoruz” diyen Bilgen, “Burada, doğrudan bir sayısal, aritmetiksel parlamento prosedürünün tamamlanması değil katılım ve iknanın gerçekleşmesini önemsiyoruz” görüşüne yer verdi.

Toplumun yeni anayasaya dair beklentisi olduğunu belirten Bilgen, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siyaset kurumunun da topluma yeni bir anayasa borcu var. Türkiye’nin, kısmi değişiklikler yapılmış olmakla birlikte hala bir darbe anayasası ile yönetiliyor olması da bütün siyasi partiler açısından ciddi bir eksiktir, ciddi bir zaaftır. Bunun ortadan kalkmasına dair herkesin yapıcı davranması, herkesin anayasa yapım sürecine yakışacak bir duyarlılık içerisinde hareket etmesi gerekir. Kimsenin kendisini dayatmaması, mevcut durumun devam etmesi, mevcut duruma razı olunmasını sonuç olarak ortaya çıkaracak bir yaklaşım içerisine girmemesi gerekir. Dolayısıyla da biz bu anlamdaki her türlü girişimin içerisinde olmayı, çalışmayı güçlendirmeyi, toplumsallaştırmayı ve bu işi sadece Meclis’te anayasanın gerektirdiği rakamsal ihtiyacı karşılamak değil öncesinde yapım yöntemi ve sonra da içerikle ilgili mümkün olduğu kadar geniş bir mekanizmanın kurulmasını önemsiyoruz.”

– HDP’nin yeni anayasadan beklentisi

Ayhan Bilgen, yeni anayasadan, “toplumsal ve güçler ayrılığını netleştirecek, güçlendirecek bir mekanizmanın oluşmasını” beklediklerini belirtti.

Türkiye’nin değişen dünyada, değişen bölge koşullarında, toplumsal farklılıklarının bir güvenceye kavuşacağı, eşitlik ve özgürlük eksenli çoğulcu bir hukukun, anayasada güvenceye alınması gerektiğini ifade eden Bilgen, bunun da birlikte yaşamın ve barışın güvencesi olacağını kaydetti.

Bilgen, yeni anayasadan “kendisini dışlanmış hisseden, ayrımcılığa uğrayan bütün çevrelerin, kendisini eşit hissedeceği, aidiyet duygusunu güçlendirecek bir hukuk düzeni” beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir