Ana Sayfa / Politika / Kamu hizmetlerine 850 bin engellinin erişimi sağlandı

Kamu hizmetlerine 850 bin engellinin erişimi sağlandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca engellilerin kamu hizmetlerine erişimini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Engelliler Destek Programıyla (EDES) 4 yıl içerisinde, 850 bin engelli vatandaşa ulaşıldı.

Yerel dinamikleri harekete geçirerek engellilik konusunda farkındalık yaratmayı, engellilerin psiko-sosyal ve tıbbi rehabilitasyonuna ve engelliliğin önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan EDES kapsamında, 2015 yılı için finansmanı uygun bulunan ve desteklenecek projeler belli oldu.

Programa ilişkin AA muhabirine bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi, EDES’in genel bütçeden aktarılan kaynakla engellilik alanında gerçekleştirilen ilk ve en büyük bütçeli destek programı olduğunu bildirdi.

EDES projesiyle engelli bireylerin ve ailelerinin kamu hizmetlerine erişiminin artırıldığını ifade eden Çiftçi, programın illerde uygulanmasıyla engellilik alanında sorunların kaynağında çözülmesi için fırsat oluşturulduğuna dikkati çekti.

Çiftçi, “Sorunu yaşayanların kendi projelerini üretmelerine, bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ve dolayısıyla farklı toplum kesimlerinin bölgesel ve ulusal düzeydeki bütünleşmesine, engelli bireylerin ve ailelerinin görünür kılınmasına katkıda bulunuluyor” diye konuştu.

– “EDES’in 2015 yılı bütçesi 4 milyon lira”

EDES kapsamında desteklenen projelerle, 4 yıl içerisinde 850 bin kişiye doğrudan ulaşıldığını anlatan Çiftçi, “Oluşturulan projelerle engelli bireylerin ve ailelerinin kamu hizmetlerine erişimi artırıldı. Kültür, sanat ve spor eğitimleri ve kaynaştırma etkinlikleriyle engelli bireylerin toplumla bütünleşmesine ve psiko-sosyal rehabilitasyonuna katkıda bulunuldu. Engelliliğin ve engellilik nedenlerinin gündeme taşınmasına, farkındalığın ve bilinç düzeyinin geliştirilmesine, bilginin sosyal gruplar arasında yaygınlaşmasına destek sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

EDES’in 2015 yılı bütçesinin 4 milyon lira olduğunu, programın engellilik oranının en yüksek olduğu Çorum ve Giresun’da devam etmesi için, gerekli ödeneğin bu illere aktarılacağını belirten Çiftçi, 2015 yılı ödeneğinin ise Afyon, Bilecik, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Edirne, Isparta, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Tekirdağ, Uşak, Yalova’nın eklenmesiyle yaygınlaştırılarak uygulanacağına da dikkati çekti.

Çiftçi, şöyle devam etti:

“Bakanlığımızın teklif çağrısına, 2015 ödeneğinin kullanılacağı 18 ilden 166 proje, valilik EDES hesaplarındaki ödeneğin aktarılacağı Çorum ve Giresun’dan 38 proje olmak üzere 20 ilden 204 proje teklifi geldi. Valilik EDES hesaplarındaki ödeneğin kullanılacağı Çorum ve Giresun’da 12 proje desteklenecek. 2015 ödeneğinin kullanılacağı illerde ise 48 proje için valiliklere 2 milyon 706 bin 640 lira 28 kuruş kaynak aktarılacak.”

2015 yılı EDES kapsamında finansmanı ve desteklenmesi uygun görülen projeler, “www.eyh.gov.tr/” adresinden öğrenilebilinecek.

– Yerel ihtiyaçlar karşılanıyor

EDES, valiliklerin yetki ve sorumluluğunda yerel düzeydeki kamu kurumları, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından hazırlanıyor ve uygulanıyor.

Bu yönüyle EDES, projelerin hazırlanması ve uygulanması sürecinde, yerele özgü ihtiyaçların karşılanmasını ve engellilik konusunda yerel sahiplenmeyi sağlayan bir program olma özelliği taşıyor.

EDES kapsamında 2011 yılında Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde 11 ilde 33, 2012’de yine aynı illerde 63 proje hayata geçirildi.

Program 2013’te yaygınlaştırılarak Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak’ı da kapsayarak 60 proje gerçekleştirildi. 2014’te ise bu illere Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir’de eklenerek 50 proje uygulandı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir