Ana Sayfa / Finans / Başçı enflasyon hedefini anlattı
Erdem-Basci

Başçı enflasyon hedefini anlattı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “2016 ve 2017 yılları için olduğu gibi 2018 yılı enflasyon hedefi de Orta Vadeli Program (OVP) hazırlık sürecinde hükümetle varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlenmiştir. 2016 başlarında düşüş sürecine girmesi beklenen enflasyonun yıl sonunda yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi.

Başçı, “2016 Yılında Para ve Kur Politikası” konulu basın toplantısı düzenledi. Toplantıda herhangi bir politika sinyali vermeyeceğini belirten Başçı, 2016 yılında uygulanabilecek politika araçlarını anlatacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu anımsatan Başçı, “Bu çerçevede 2016 ve 2017 yılları için olduğu gibi 2018 yılı enflasyon hedefi de Orta Vadeli Program hazırlık sürecinde hükümetle varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlenmiştir” diye konuştu.

TCMB’nin hesap verme yükümlülüğünün bir unsuru olan belirsizlik aralığının önceki yıllarda olduğu gibi her iki yönde yüzde 2 olarak korunduğunu bildiren Başçı, enflasyonun yıl içinde, yıl sonu hedefinden 2 yüzdelik puandan fazla farklılaşması durumunda enflasyon raporu aracılığıyla kamuoyuna açıklanacağını, bu oranın yıl sonunda belirsizlik aralığının dışında kalması durumundaysa önceki yıllarda olduğu gibi hükümete açık mektup yazılacağını kaydetti.

Sunumunda özetle 2016 yılı başlarında düşüş sürecine girmesi beklenen enflasyonun, yıl sonunda yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğini aktaracağını belirten Başçı, ayrıca alınmakta olan tedbirlerin ekonominin dış şoklara karşı dayanıklılığını artıracağını ifade etti. Enflasyonun geçici olarak yükselmesi nedeniyle oluşan tepe noktalara dikkati çeken Başçı, her bir tepe noktanın düştüğünü ve enflasyondaki bu düşüş eğiliminin devam edeceğini vurguladı. Enflasyon konusunda geçici şoklar olabileceğini kaydeden Başçı, bunlara karşı politika enstrümanlarıyla gerekli tedbirlerin alındığını dile getirdi.

Başçı, şöyle devam etti:

“Şu anda yüzde 5’e ulaşmak için enflasyonun 3 puan kadar daha düşmesi gerekiyor. Orta Vadeli Program projeksiyonları da 2016 yılı için bizimkiyle aynı. Önce yüzde 6,5’e, daha sonra da yüzde 5,5’e, ondan sonrada üçüncü yılın sonunda yüzde 5’e ulaşmak şeklinde bir plan var. OVP’de bu konuda hükümetle mutabıkız. Bizim tahminimizle hükümetin orada verdiği projeksiyon birbirleriyle uyumlu. Bu enflasyonda son 3 yıllık dönemde hedefin üzerinde kalmamızın arkasındaki nedenlerden önemli olanı cari işlemler dengesindeki oldukça yüksek açık idi. Buradaki engeli önümüzden kaldırdık mı, bundan sonra artık enflasyon hedefine ulaşmak için cari işlemler ile ilgili kaygılar azaldı mı diye sorduğumuzda net bir şekilde bu sorunun cevabını ‘evet’ diye verebiliyoruz. Cari işlemler açığıyla ilgili çok güzel bir iyileşme var. Bunun trend olarak bakıldığında oldukça kuvvetli bir iyileşme olduğunu görüyoruz.”

Cari açıkta mevsimsel etkiler bulunduğunu hatırlatan Başçı, bu etkilerden arındırarak veri oluşturduklarını ve trendini belirlediklerini anlattı. Başçı, “Henüz açıklanmamış en son verileri de cari açıkla ilgili olarak biz tahmin ediyoruz. Buradaki trendin 2 milyar dolar civarında bir yere geldiğini görüyoruz. Cari açıktaki iyileşme devam edecek. Buradan iyi haber gelmiş oluyor” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB), kamu maliyesindeki gelirler ve harcama politikalarındaki görünüme bağlı olarak enflasyonun yüzde 5 hedefine orta vadede ulaşacağı değerlendirmesinde bulunuldu. 

Merkez Bankasının 2016 Yılı Para ve Kur Politikası Sunumu, Bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Sunuma göre, 2016-2017 yılları için olduğu gibi 2018 yılı enflasyon hedefi de Orta Vadeli Program (OVP) hazırlık sürecinde hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlendi.

Belirsizlik aralığı, önceki yıllarda olduğu gibi her iki yönde 2 yüzdelik puan olarak korundu. Enflasyonun yıl içinde üçer aylık dönemlerin sonu itibarıyla yıl sonu hedefinden 2 yüzdelik puandan fazla farklılaşması durumunda, sapmaya yol açan nedenler ile hedefe ulaşılması için alınan ve alınması gereken önlemler enflasyon raporu aracılığıyla kamuoyuna açıklanacak. Gerçekleşen enflasyonun yıl sonunda belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda ise hükümete açık mektup yazılacak.

Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulması amaçlanırken finansal istikrarın gözetilmeye devam edileceği belirtilirken, iletişim politikasının da destekleyici bir araç olarak kullanılacağı bildirildi.

– “Bankacılık sektörünün direnci arttı”

Sunumda, yapılan düzenlemelerle, bankacılık sektörüne önemli bir güvence sağlandığı ve sektörün olası dış finansman şoklarına karşı direncinin artırıldığı anlatılırken, “Önümüzdeki dönemde de makrofinansal riskleri sınırlamaya ve basiretli borçlanmayı desteklemeye yönelik makroihtiyati politikalar uygulanmaya devam edilecektir. Ayrıca, faiz politikasının operasyonel çerçevesinde kademeli bir sadeleşmeye gidilebilecektir. Sadeleşme süreci boyunca fonlama kompozisyonunda para politikasında gerekli görülen sıkılık derecesini koruyucu yönde ayarlamalar yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Makroihtiyati önlemler ve para politikasındaki sıkı duruşun 2015 yılında enflasyonun yükselişini sınırladığı belirtilen sunumda, “2015 yılı genelinde başta petrol olmak üzere döviz cinsinden ithalat fiyatları da enflasyonu sınırlayıcı yönde etki yapmıştır. Buna rağmen gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ve döviz kurundaki değer kaybının gecikmeli etkilerine bağlı olarak yıl boyunca enflasyon hedefinin belirgin olarak üzerinde seyretmiştir” değerlendirmelerine yer verildi.

– “Enflasyon orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşacak”

Sunumda, gelecek dönem yurtiçi ve küresel piyasalara ilişkin belirsizliklerin döviz kuru üzerindeki etkileri ile gıda fiyatlarındaki seyrin yanında, ücret gelişmelerinin enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerindeki yansımalarının enflasyon görünümü açısından belirleyici olacağı bildirildi.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesine de atıfta bulunulan sunumda, şunlar kaydedildi:

“Enflasyonun birikimli döviz kuru etkilerine bağlı olarak bir süre daha mevcut düzeylere yakın seyredeceği, sonrasında ise azalma eğilimine gireceği tahmin edilmektedir. Kamu maliyesindeki gelirler ve harcamalar politikalarındaki görünüme bağlı olarak enflasyonun yüzde 5 hedefine orta vadede ulaşacağı değerlendirilmektedir.

2015 yılının son çeyreğinde politika duruşu enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici yönde belirlenmiştir. Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredilerin yıllık büyüme hızlarının makul düzeylerde seyretmesi ve ticari kredilerin tüketici kredilerine kıyasla daha yüksek bir hızla büyümeye devam etmesi ekonomideki dengelenme sürecine katkıda bulunmaktadır.

Cari işlemler dengesinin iyileşmeye devam etmesi beklenmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve dış talepte Avrupa Birliği kaynaklı toparlanmanın 2016 yılında cari dengeye olumlu yansıyacağı değerlendirilmektedir.”

 

Ekonomi Servisi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir