Ana Sayfa / Gündem / Toplumsal cinsiyet eşitliği projesi hayata geçiyor

Toplumsal cinsiyet eşitliği projesi hayata geçiyor

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) ve Parlamentolararası Birlik (PAB) işbirliğiyle “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi”ni hayata geçiriyor.

Kurulduğu günden beri ulusal ve uluslararası kurumlarla işbirliği yaparak önemli projelere imza atan komisyon, BM Kadın Birimi ve PAB işbirliğinde yeni bir projeye başlıyor.

Komisyon; tanıtım toplantısı Ankara’da yapılan projeyle, Türkiye’de kadınların liderliğini ve siyasete katılımlarını teşvik etmeyi, bu hedefle hem Meclis’in hem de komisyonun bu yöndeki kapasitesini artırmayı, hedefe yönelik toplumsal cinsiyete duyarlı tedbirler ve politikalar geliştirmeye katkı sunmayı amaçlıyor. Projenin 2017 yılı Aralık ayında tamamlanması planlanırken, bu süreçte Türkiye’de kadınların siyasete katılımı ve liderliğinin artırılmasına yönelik çok sayıda çalışma yapılması öngörülüyor.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, daha önce 2011-2014 yıllarında BM Kadın Birimi ile “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Birleşmiş Milletler Ortak Programı”nı hayata geçirmişti. Bu projenin tamamlanmasının ardından komisyon, 26. Dönem’de “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi”ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir