Ana Sayfa / Dünya / AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi toplantısı

AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi toplantısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Ukrayna ile AB arasında Serbest Ticaret Bölgesi anlaşması 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek” dedi.

Mogherini, AB Konseyi binasında gerçekleştirilen AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi toplantısı sonrasında, Ukrayna Başbakanı Arsenij Yatsenyuk ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi toplantısının ikincisinin düzenlendiğini anımsatan Mogherini, yapılan toplantıda geçen bir senede Ukrayna ile yapılan görüşmelerde kaydedilen ilerlemenin değerlendirildiğini ifade etti.

Mogherini, AB’nin Ukrayna ile ekonomik ve siyasi entegrasyonuna bağlılığına dikkati çekerek, Ukrayna ile AB arasında Serbest Ticaret Bölgesi anlaşmasının 1 Ocak 2016’dan itibaren başlayacağını belirtti.

Ukraynalı yetkililerin reformlara olan bağlılığının etkileyici olduğunu dile getiren Mogherini, Ukrayna’nın anayasa, yolsuzlukla mücadele, adalet sistemi, kamu yönetimi, seçim sistemi, enerji, serbest piyasa sistemi ve kamu maliyesi gibi kilit alanlarda reform yapması konusunda uzlaşıldığını söyledi.

Mogherini, Ukrayna’nın AB ile vize serbestisi anlaşması sürecinde de ilerleme kaydettiğini vurgulayarak, “AB’nin Ukrayna ile vize serbestisi eylem planı Aralık ayı içerisinde açıklanacak”  diye konuştu.

AB’nin Ukrayna’ya desteğinin süreceğini ifade eden Mogherini, Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleştirilen Minsk ateşkes anlaşmasına tam uyumun önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna Başbakanı Arsenij Yatsenyuk ise reformları gerçekleştirmede kararlı olduklarını, özellikle yolsuzlukla mücadele, yargı ve enerji ile ilgili reformların gündemlerinde bulunduğunu ifade etti.

Özellikle enerji reformu konusunda çok önemli ilerleme kaydettiklerini söyleyen Yatsenyuk, “AB’li ortaklarımızdan, Kuzey Akım 2 konusunda derinlemesine inceleme yapmasını istiyoruz. Bu projenin durması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bunun ne AB ne de Ukrayna’nın çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Proje, Rus gazının tekel durumunu daha da arttırır” dedi.

Yatsenyuk, AB ve Ukrayna arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasına değinerek, “Rusya’nın bu konuda soruları varsa yanıtlamaya hazırız. Ancak anlaşma, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek ve bu hem AB’nin hem de Ukrayna’nın çıkarlarına uygundur” ifadesini kullandı.

Yatsenyuk, bu sabah saatlerinde Ukrayna’nın doğusundaki Rusya destekli ayrılıkçı grupların yeniden bir saldırı gerçekleştirdiği haberini aldığını ifade ederek, “Rusya Federasyonu, Minsk ateşkes anlaşmasının tüm şartlarını yerine getirmeli ve orduları geri çekmeli. Rusya destekli teröristlerin kontrolündeki yerler, Ukrayna’ya geri verilmeli” diye konuştu.

AB’nin bu konuda Ukrayna ile dayanışma göstereceğinden emin olduğunu belirten Yatsenyuk, Rusya’ya dönük AB yaptırımlarının devam etmesini de istedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir