Ana Sayfa / Politika / Balbay: Petrol sertifikalarını neden kaldırdık?

Balbay: Petrol sertifikalarını neden kaldırdık?

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “(Türkiye petrol kaçakçılığı yapıyor) denilen bir ortamda, ‘işte belgeler, hiçbir olumsuzluk yoktur’ deme gücümüz olan, gemi tanklarında ne kadar yük olduğunu, petrol ve türev ürünlerinin ne kadar yüklendiğini gösteren sertifikayı neden kaldırdık?” diye sordu.

Balbay, düzenlediği basın toplantısında, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğunun 9’uncu günü olduğunu anımsatarak, “Böyle gün saymaya alışmak istemiyoruz. Türkiye’de şu anda 28 gazeteci cezaevinde. Sadece iki arkadaşımızın değil, hiçbir gazetecinin tutuklu yargılanmasını istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Rusya’nın, Türkiye’nin petrol kaçakçılığı yaptığı konusunda akıl dışı iddialarda bulunduğunu belirten Balbay, 2 Aralık günü Resmi Gazete’de, “gemi tanklarının kalibrasyonuna dair yönetmeliğin yürürlükten kaldırılmasına dair yönetmelik” yayınlandığını kaydetti.

Mustafa Balbay, 11 Nisan 2002’de yürürlüğe giren bu yönetmeliğin, “gemi tanklarında ne kadar yük olduğunu, petrol ve türev ürünlerinin ne kadar yüklendiğini, geminin hangi tarafına ne kadar yüklendiğini” içerdiğini belirtti.

Bu yönetmeliği göre, Türkiye’deki limanlara giren ya da çıkan gemilerin bu sertifikayı alma zorunluluğu olduğunu vurgulayan Balbay, “Herhangi bir kaçakçılık, petrol ticareti, kaçak yollardan Türkiye’ye petrol sokulması ya da çıkarılması söz konusu olduğunda, geminin sahibi bu sertifikayı gösteriyordu ve ‘ben bunun içinde yokum’ diyordu. Ama şimdi bu kaldırıldı” dedi.

Konu hakkında ilgili bakanlıklar ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptığını ve bu sertifikanın neden kaldırıldığını sorduğunu aktaran Balbay, STK’ların, bu sertifikanın deniz ticaretinde çok önemli bir işleve sahip olduğunu, bakanlıkların ise kaldırılmasının, AB uyum programı çerçevesinde bulunduğunu söylediklerini vurguladı.

CHP’li Balbay, Türkiye’nin şu anda uluslararası alanda ağır bir suçlamayla karşı karşıya olduğunu, “Türkiye petrol kaçakçılığı yapıyor” denildiğini anımsatarak, “Böyle bir ortamda bizim, ‘işte belgeler, bilgiler, hiçbir olumsuzluk yoktur’ deme gücü olan sertifikayı kaldırmamız hangi sonuçları doğurabilir?” diye konuştu.

Konuyla ilgili bilirkişilerin, “Bu sertifikanın kaldırılması, olası bir durumda hukuken ispat sorunu yaratacaktır” dediklerini anlatan Balbay, şunları söyledi:

“Gemilerde ne kadar petrol olduğunu gösteren bu sertifikanın mecburi tutulmasını niçin kaldırdınız, bunun yerine ne koydunuz? Bu konu son 3 gündür birçok gazetenin manşeti. Osmanlı’da lale devri vardı, şimdi sülale devri var, akla bunu getiren tablo ile karşı karşıyayız. Türkiye’nin ulusal onuruyla hiç kimse oynayamaz, ister Putin olsun, ister Obama olsun, hiç kimse Türkiye’nin onuruyla oynayamaz. Ama Türkiye’de de hiçbir yönetici, böyle bir saldırı karşısında devletin gücünü zayıflatan bir icraat içine giremez.”

Balbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Limanlarımızın adete kevgire döneceği, hangi yükün girdiği ve çıktığına ilişkin resmi evrakın olmama olasılığının yüksek olduğu bu tablo lehimize midir, aleyhimize midir? Başta Sayın Cumhurbaşkanı ve ailesi olmak üzere, Türkiye’deki kimi kişilerin petrol kaçakçılığı yaptığı iddiasına – ki kabul edilemez bir iddiadır – yanıt verme konusunda elimizi güçlendirmekte midir, zayıflatmakta mıdır? Bu tartışmaların ortasında, 2 Aralık günü sertifika zorunluluğunu ortadan kaldırıyorsunuz. Elimizi zayıflatan, bir ülkenin saygınlığını zedeleyecek böyle bir tablo kabul edilemez.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir