Ana Sayfa / Politika / Bozkır: Kıbrıs sorununun çözülebileceğine inanıyorum

Bozkır: Kıbrıs sorununun çözülebileceğine inanıyorum

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs’taki müzakerelerin çözüm açısından ümit veren bir noktada olduğunu belirterek, “Eğer bütün çalışmalar, görüşmeler planlandığı gibi devam ederse, mart ayı sonlarında bir referandum yapılması ihtimali çok güçlü.  Ben, gerçekten bu sefer Kıbrıs sorununun çözülebileceğine inanıyorum” dedi. 

Bozkır, Brüksel temaslarının ardından AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. AB-Türkiye Zirvesi’nin sonuçlarını değerlendirmek, atılacak adımları belirlemek ve her iki tarafın birlikte yapacağı işleri kararlaştırmak için Brüksel’e geldiğini kaydeden Bozkır, çok sayıda konuya dair görüşmeler gerçekleştiğini ifade etti.

– AB ile enerji işbirliği ​

AB Komisyonu’nun İklim Eylemi ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Arias Canete​ ile yaptığı görüşmede, Türkiye ve AB arasında kurulan üst düzey enerji diyaloğu​ platformunu daha güçlü bir şekilde ocak ayında tekrar başlatmayı kararlaştırdıklarını kaydeden Bozkır, şunları söyledi:

“Bu platform, bölgemizde mevcut doğalgaz veya petrol kaynaklarının nakliyle ilgili yararlar açısından kurulmuştu. Ayrıca Türkiye’nin 2030 yılına kadar sadece Türkiye için yapacağı 125 milyar dolarlık enerji alanındaki yatırımlarının bir şekilde AB açısından cazibe teşkil etmesi için kurulmuştu. Ancak son günler yaşamış olduğumuz özellikle Rusya ile ilgili gelişmelerden dolayı bunun, önümüzdeki dönemde çok önemli bir platform haline geldiği izahtan varestedir.”

– “Açılacak fasıllar arasında enerji faslı da var”

“Enerji” başlıklı 15. faslın siyasi karar alınması durumunda hemen açılmasının mümkün olduğunun altını çizen Bozkır, “Bu fasıl, tamamen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bir siyasi blokajı nedeniyle açılmıyor. Önümüzdeki dönemde açılacak fasıllar arasında enerji faslı da var” ifadesini kullandı.

Görüşmelerinde ekonomik alandaki işbirliğinin de gündeme geldiğini vurgulayan Bozkır, AB ve Türkiye arasında ekonomi diyalog mekanizması üzerinde karar kıldıklarını ve ocak ayında Türkiye’de bir toplantı yapılacağını ifade etti. Türkiye’nin ekonomi alanında kaydettiği çok önemli başarıları olduğunu anlatan Bakan Bozkır, “AB’nin yaşadığı ekonomik sıkıntılar açısından bir tecrübe paylaşımı ve piyasaların yeniden istikrara kavuşması bakımından hem AB’nin hem de Türkiye’nin elde edeceği faydalar var. Bunlar platformlarda görüşülecek” diye konuştu.

14 Aralık’ta “Ekonomik ve Parasal Politika​” başlıklı 17. faslın açılmasına karar verildiğini hatırlatan Bozkır, diğer fasılların açılması için hem AB hem de Türkiye’nin üzerine düşen görevlerin ne olacağına dair de görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Tarım konusunun da yine görüşmelerinde gündeme geldiğini ifade eden Bakan Bozkır, Kıbrıs’ta çözüm sağlanmasıyla beraber bu faslı açmak için herhangi bir engel kalmayacağını belirtti.

Görüşmelerinin sonuçlarını, hafta başında yapılacak Bakanlar Kurulu’na sunacağını kaydeden Bozkır, “Salı günü yapılacak Reform Eylem Grubu Sayın Başbakanımızın başbakanlığında gerçekleştirilecek. O toplantıya da bugünkü ve dünkü temaslarının önemli katkısı olacak. Muhtemelen çarşamba günü hükümetimizin  6 aylık reform takvimi açıklanacak” şeklinde konuştu.

– Başbakan Davutoğlu, 17 Aralık’ta Brüksel’de olacak

Bozkır, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun davet üzerine 17 Aralık’ta Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Hollanda, İsveç, Lüksemburg ve Yunanistan tarafından kurulmuş olan “aynı yönde düşünen ülkeler grubunun” toplantısına katılmak üzere Brüksel’e tekrar geleceğini bildirdi.

Bu toplantıda vize ve mülteci sorunu ile ilgili olarak aradan geçen sürede iki tarafın da neler yaptığının ele alınacağını söyleyen Bozkır, “Çok yoğun bir tablo içindeyiz. Önemli bir takvim bizi bekliyor. Onun için de bugün ve dün yaptığım çalışmaların yararlı olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

– “Kıbrıs’ta bu kez çözümden ümitliyim”

Kıbrıs sorununun 50 yıllık önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Bakan Bozkır, çözüm beklentilerine dair şöyle konuştu:

“Durum, bugün gerçekten çözüm açısından bize en çok ümit veren noktada. Eğer bütün çalışmalar, görüşmeler planlandığı gibi devam ederse, mart ayı sonlarında bir referandum yapılması ihtimali çok güçlü. Ben, gerçekten bu sefer Kıbrıs sorununun çözülebileceğine inanıyorum. Kıbrıs sorununun çözümü dünyadaki mevcut bir çok sorundan daha kolay hale gelmiştir. İki taraf birlikte hareket ediyor ve iki lider gerçekten bir çok tabunun yıkılması için çok önemli adımları birlikte attılar. Kıbrıs sorununun çözümü bölgede çok önemli imkanları beraberinde getirecek ve bu sorunun çözümü ile dünyada mevcut başka sorunların çözümü için de bir örnek teşkil edecek. Çözüm, bizim bakımımızdan AB sürecinde, Kıbrıs sorunlarından dolayı ortaya çıkmış birçok engelin de kalkması anlamına gelecek.”

AB ve Türkiye arasındaki ziyaretlerin devam edeceğini kaydeden Bozkır, “Bu çok önemli noktanın geriye gitmemesi ve iki tarafın da yararına olarak ilerlemesi, Türkiye’nin özellikle bundan yarar sağlaması için çaba sarf edeceğim. Tüm hükümetimizin üyeleri aynı şekilde bu sürece katkıda bulunacaklar. Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız zaten bu sürecin bu noktaya gelmesinin baş mimarlarıdır. Zaman içinde çeşitli vesilelerle tüm bakanlar, Başbakan, Cumhurbaşkanımız düzeyinde bu ilişkiler yoğun bir şekilde devam edecek” dedi.

Bozkır, iki gün süren Brüksel temasları kapsamında, İklim Eylemi ve Enerjiden sorumlu AB Komisyonu üyesi Miguel Arias Canete, Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Phil Hogan, AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spordan sorumlu AB Komisyonu üyesi Tibor Navracsics ve İyileştirilmiş Düzenlemeler, Kurumlararası İlişkiler, Hukukun Üstünlüğü ve Temel Haklar Şartından Sorumlu AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüştü.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir