Ana Sayfa / Şirketler / Türk Telekom, görme engelliler için Telefon Kütüphanesi’ni yeniledi

Türk Telekom, görme engelliler için Telefon Kütüphanesi’ni yeniledi

Türk Telekom Grubu, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliğiyle 2011’de hayata geçirdiği Telefon Kütüphanesi’nin teknolojisini ve içeriğini yeniledi.

Türk Telekom Grubu açıklamasına göre, 4 yıl önce 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hayata geçirilen Telefon Kütüphanesi, yeni döneme yeni içerik, uygulama ve reklam filmi ile girdi. Telefon Kütüphanesi, Dünya Engelliler Günü’nde hizmete alınan yeni kullanıcı dostu sesli menüsü ve zenginleştirilmiş içerik ve fonksiyonları ile daha da güçlendirildi.

Kullanıcılar yenilenen Telefon Kütüphanesi’nde tuşlamalı menüye ek olarak, sesli menü seçeneğiyle aradığı kitabı daha kısa zamanda bulabilecek, kitapların yanı sıra betimlemeli filmlere, görme engellilerin teknoloji kullanımını destekleyen farklı eğitim içeriklerine, deneme sınavlarına ve pratik sağlık bilgileri gibi çeşitli içeriğe de erişebilecek. Yapılan geliştirmeler sonucunda 100 kitapla başlayan proje bugün itibariyle tasavvuftan sanat tarihine, tiyatrodan biyografiye 50’den fazla kategoride bine yakın sesli kitaba ulaştı.

-“Telefon Kütüphanesi, görme engellilerin en çok aradığı arkadaşı gibi oldu”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, “‘Bir fark yaratsak yeter, Türkiye’ye Değer’ prensibiyle sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren Türk Telekom Grubu, hizmet ve ürünlerden sosyal sorumluluk projelerine kadar engelli vatandaşların birçok alanda sosyal yaşama eşit şartlarda katılabilmesi adına çalışmalar gerçekleştiriyor” ifadesini kullandı.

Teknolojiyi engellilerin hizmetine sunarak, hayatlarında fark yaratmak için çalıştıklarını dile getiren Aslan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi’nin 4. yılında ulaştığı rakamlar, ne kadar doğru işler yaptığımızın somut göstergesi olarak bizleri gururlandırıyor ve daha iyisini yapmak için motive ediyor. 2011 yılından bu yana 165 bin kez aranan ve 3,5 milyon dakika aranma süresine ulaşan Telefon Kütüphanesi, görme engelli vatandaşlarımızın en çok aradığı arkadaşı gibi oldu. 4 yıl önce ücretsiz olarak hayata geçirilen proje, bugün ortaya koyduğu performans ve ulaştığı görme engelli sayısı ile dünyada örnek gösterilen bir proje oldu.

Türk Telekom Grubu olarak, Telefon Kütüphanesi’nin hizmet kalitesini yükseltmek ve daha çok sayıda görme engelli vatandaşımıza bu hizmeti sunabilmek için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Telefon Kütüphanesi’nin giderek artan katılımcı sayısı bizlerin en önemli motivasyon kaynağı oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Erzurum, Sivas ve Bursa gibi illerimizdeki engelli vatandaşlarımızın hiçbir ücret ödemeden kitaplara eriştiğini görmenin yarattığı manevi değer bizim için paha biçilemez. Yeni reklam filmimizi de ilk kez 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yayınladık onlara verdiğimiz desteği bir kez daha anlatabilmeyi arzu ettik.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir