Ana Sayfa / Sivil Toplum / Atalay: Aracıların aradan çıkması gerekiyor

Atalay: Aracıların aradan çıkması gerekiyor

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron sistemindeki aracılara dikkati çekerek, “Aracıların aldığı payla birlikte taşeron işçinin devlete maliyeti bin 900 lira civarında. Bu aracıları aradan çıkardıktan sonra ne uygun görülüyorsa sendikalar olarak bunun altına imza atmaya hazırız” dedi.

Atalay, Türk-İş’in bir otelde düzenlenen 22. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, konfederasyonun 900 bini aşan üyesi ve 443 şubesiyle Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından olduğunu söyledi.

Türkiye’de 13 milyon sigortalı, 2 milyon da kayıt dışı olmak üzere 15 milyon civarında çalışanın bulunduğunu belirten Atalay, bunlardan sadece 1,5 milyonunun sendikal örgütlü olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin nüfusu 40 milyonken yaklaşık 2 milyon kişinin sendikalı olduğunu belirten Atalay, sendikalı çalışan sayısının düşmesinde ülkeyi yönetenlerin yanında, sendikaların da sorumluluğunun bulunduğunu savundu.

Asgari ücretle ilgili son dönemdeki gelişmeleri olumlu karşıladıklarını vurgulayan Atalay, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılacak olmasında katkısı bulunan herkese teşekkür etti.

Önceki senelerde asgari ücretin beklentilerinin altında kalması nedeniyle Türk-İş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararlarına muhalefet şerhi koyduklarını anımsatan Atalay, rakamın “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” işler için ayrıca düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Atalay, yeni asgari ücret rakamının yeni çalışanlar ile eski çalışanlarda aynı rakam olarak uygulanmasının önemli bir sorun olarak karşılarında durduğuna dikkati çekerek, bu sorunun da çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

– “İşçi emeklileri de istifade etsin”

Ücretler üzerinden uygulanan vergi dilimlerinin çalışanları mağdur ettiğini, yılın ilk aylarında 2 bin lira ücret alan bir işçinin ücretinin yılın son aylarında bin 600 lira kadar düştüğünü vurgulayan Atalay, “Sene başında çalışanın aldığı zam, vergi dilimleri nedeniyle yılın ortasında eriyor. Bu sorunun gündeme gelmesini ve yapılacak çalışmayla çözülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Memur emeklilerinin, memurların toplu sözleşme zammından istifade ettiğine dikkati çeken Atalay, işçi emeklilerinin de kamu kesimi toplu iş sözleşmesinden istifade etmesini talep etti.

Asıl işi yapan taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda herkesin olumlu görüşe sahip olduğunu ifade eden Atalay, “Taşeron sisteminde arada aracılar var. Aracıların aldığı payla birlikte taşeron işçinin devlete maliyeti bin 900 lira civarında. Bu aracıları aradan çıkardıktan sonra ne uygun görülüyorsa, sendikalar olarak bunun altına imza atmaya hazırız” diye konuştu.

Son yıllarda yürekleri dağlayan iş kazalarının yaşandığına dikkati çeken Atalay, Soma ve Ermenek’teki maden kazaları ile Şişli’deki asansör kazasının bunların başında geldiğini söyledi.

İş kazalarında herkesin sorumluluğu bulunduğunu ve konfederasyon olarak bu konuda öz eleştiri de yaptıklarını belirten Atalay, yeni yasal düzenlemelerle iş kazalarının önüne geçilmesini arzuladıklarını dile getirdi.

– Türkiye’nin G20 ev sahipliği övgüler aldı

Türkiye için yeni anayasanın gerekli olduğunu ve Türk-İş olarak geçmiş yıllarda bu konuda önemli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Atalay, “Sendikaların çalışma hayatının dışında da sorumlulukları bulunuyor. Tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmasına karşıyız. Özellikle memleketim Adapazarı’nda bu durumu üzülerek görmekteyim” dedi.

Konuşmasında Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşen G20 zirvesine de değinen Atalay, Türkiye’nin başarılı ev sahipliği dolayısıyla yabancı konuklardan övgüler aldığını söyledi.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine de değinen Atalay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak geçmiş aylarda “Sağlam adam” ifadesini kullandığını kaydetti.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, “Sayın Cumhurbaşkanım, sağlam adamlar bu dünyada bedel öder, ahirette rahat eder” dedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir