Ana Sayfa / Tarım / Soğuk hava balık fiyatlarını artırdı

Soğuk hava balık fiyatlarını artırdı

Ordu’da havaların soğumasıyla tezgahlarda satışa sunulan balığın fiyatı arttı.

Ordu Kumbaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 3-4 gündür Karadeniz’in dalgalı olmasından dolayı balıkçıların denize açılamadığını belirterek, “Bundan dolayı avlanan balık miktarı yok denecek kadar azaldı” dedi.

Balıkçıların denize açılamaması nedeniyle kent genelinde balık fiyatlarının arttığına işaret eden Aydemir, “Hafta sonuna kadar havaların bu şekilde olmasını, fiyatların yeni hafta itibarıyla düşmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Aydemir, tezgahta daha önce kilogramı 4-5 liradan satışa sunulan hamsinin fiyatının, 10 liraya kadar yükseldiğine işaret ederek, “Aynı şekilde mezgit 10, istavrit, 8, çinekop 20 ve barbunya 20 liraya kadar yükseldi. Soğuk havayla birlikte tezgahta satılan balık fiyatları yarı yarıya zamlandı” diye konuştu.

Kentte yaklaşık 20 yıldır balıkçılık yapan Mustafa Gürsoy da havaların soğumasıyla satacak balık bulamadıklarını söyledi.

Son bir kaç gündür yeteri kadar balık tutulmadığını belirten Gürsoy, “Bu durum tezgah fiyatlarına da yansımış durumda. Fiyatlar bir anda arttı. Açıkçası vatandaş bu durumdan biraz şikayetçi ancak yapacak bir şey yok” değerlendirmesini yaptı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir