Ana Sayfa / Sivil Toplum / 1.1 milyon şoför kayıt dışı çalışıyor

1.1 milyon şoför kayıt dışı çalışıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2005 yılında yapılan yasal düzenlemeyle şoför esnafının meslek odalarındaki kayıtlarının silindiğini belirterek, kayıt dışı çalışan 1,1 milyon şoförün yeniden kayıt altına alınması gerektiğini bildirdi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, şoförlerin tekrar kayıt altına alınmasının istenmeyen olayları önleyeceğine dikkati çekti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına söz konusu durumda düzenleme yapılması için başvurduğunu ifade eden Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Daha önce meslek odalarına kayıtlı olan şoför esnafımızın, 2005’te yürürlüğe giren Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereği kayıtları silindi. Mesleğini fiilen yürüten şoförlerin odalara kayıt yaptırması mümkün değil. Kayıt dışı çalışan 1,1 milyon şoför yeniden kayıt altına alınmalı. Oda üyesi olamayan şoförlerin belli bir standartta eğitilmesi ve denetlenmesini de imkansız hale gelince zamanla meslek standartları yok oldu. Son zamanlarda hepimizi derinden yaralayan birtakım cinayet, gasp ve istenmeyen olaylar meslek dışı insanların bu işe kolayca girmeleri sonucu ortaya çıktı.”

Palandöken, şehir içi yolcu taşımacılığında yeterli şoför eğitimi ve denetiminin olmadığının altını çizerek, şoförlerin odalara kayıt olmasının önünün açılması durumunda hizmet kalitesinin artacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir